חוויית משתמש ו- SEO

תחום הקידום והשיווק החדש, הSEO, מתמקד כיום בעיקר ביצירת חוויית משתמש איכותית המשפיעה באופן ישיר על התנהגות הגולש באתר, על משך השהייה בו, על מספר הביקורים החוזרים, על הקישורים האמינים והשיתופים שהאתר מקבל.

מנועי החיפוש שואפים כל הזמן לשפר את ביצועיהם ולספק למחפש את התוצאה הטובה ביותר שתשביעה את רצונו. לכן במהלך התקופה האחרונה שינו המנועים ובראשם גוגל את אלגוריטים קביעת דירוג האתרים באופן משמעותי כך שיתן משקל מירבי לחוויית המשתמש אייכותית ומתגמלת לגולש.

איך קובע מנוע החיפוש מה משביע את רצון הגולשים?
 
  • ידידותי למשתמש, קל לניווט וקל להבנה.
  • מספק מידע יעיל, איכותי, אמין, משכנע ושמיש הרלבנטי לשאילתת החיפוש.
  • מעוצב באופן מקצועי ומותאם (גם) לדפדפנים העדכניים.
  • מותיר תחושת חוויית משתמש חיובית

בעקבות שינוי גישה זו של גוגל, עבר כל תחום קידום האתרים הידוע בכינויו SEO שינוי מהותי ביותר. כיום מתבסס התחום על הדרך בה מנועי החיפוש בוחנים ומדרגים את חוויית הגולשים בעמודי האתר. טכניקות ישנות של ריבוי קישורים חיצוניים, אופטימזציית מילות מפתח מוגזמות ושיטות רבות נוספות הפכו בילתי רלוונטיות וחלקן אף עלול להוריד את דרוג האתר ואף להוביל לענישה חמורה בדירוג.

תחום הקידום והשיווק החדש, הSEO, מתמקד כיום בעיקר ביצירת חוויית משתמש איכותית המשפיעה באופן ישיר על התנהגות הגולש באתר, על משך השהייה בו, על מספר הביקורים החוזרים, על הקישורים האמינים והשיתופים שהאתר מקבל וכו'.

Panda update
PANDA הוא פרוייקט רחב מימדים של גוגל בו דורגו אלפי אתרים ע"י גולשים אנושיים על פי איכותם. דרך התנהגות, העדפות, בחירות ודרוג הגולשים הועתקה להתנהגות מנוע החיפוש והוספה לתובנות ודירוג האלגוריטים של מנוע החיפוש.
פרוייקט PANDA מתמקד ב"חיסול" תוצאות חיפוש של אתרים שאין להם תוכן איכותי מספק, ואשר מיועדים יותר לממון מאשר לתוכן שימושי ומתגמל עבור הגולשים.

התוצאה הייתה מדהימה כ 20% מהאתרים שינו את דירוגם ומקומם בתוצאות החיפוש באופן משמעותי.
כתוצאה ישירה של שינוי משמעותי זה שנעשה בעקבות פרוייקט PANDA התגבר הצורך ביצירת חוויית משתמש חיובית המבוססת בעיקרה על בניית אסטרטגיית תוכן איכותית אשר מטרתה לספק את ציפיות הגולשים.

Penguin 2.0
לאחר הטמעת PANDA באלגוריטים מנוע החיפוש יצאה גוגל בפרוייקט נוסף בשם Penguin. מטרת פרוייקט זה המחולק לשלבים הינה להפחית משמעותית את הספאם בתוצאות החיפוש, לסייע לקהל המחפשים ולספק להם תוצאות חיפוש משופרות, רלוונטיות ואיכותיות יותר.

כתוצאה מ- Penguin בולט עוד יותר הצורך בשמירה על מתן תוכן איכותי ומשכנע, המיעד לאנשים ולא למנועי חיפש". טכניקות הקישורים שהיו נהוגות עד אז על ידי מומחי SEO הפכו לא רלוונטיות ולעיתים אף גורמות נזק לדירוג האתר. מעתה "אופטימיזציית יתר" עלולה להביא לענישה על ידי גוגל והדרך להמנע ממנה הוא פשוט לכתוב תוכן איכותי בשפה המותאמת לאנשים ולא למנועי חיפוש.

סדר העדיפויות של גוגל בדירוג אתר
מאט קאטס (הדובר הבלתי רישמי של גוגל) טוען כי סדר העדיפויות של גוגל בדירוג אתרים לשנים 2013-2014 הוא:
  1. תוכן איכותי ומשכע
  2. מדיה חברתית
  3. חוויית משתמש
  4. קישורים איכותיים
  5. טכניקות SEO מותרות
 
הדבר נכון כמובן גם לגבי אתרי הסלולר (הניידים), מאט מציין במפורש כי גוגל מתמקדת בחווית משתמש לנייד, ובקרוב תתחיל לבצע פיחות בדירוג אתרי אינטרנט המספקים ניסיון עלוב או עויין בגלישה בניידים.

הצלחה בקידום SEO תלוייה היום במתן חוויית משתמש חיובית, וכדי להצליח פשוט יש להתמקד בצרכי ורצונות קהלי היעד ולבנות את האתר עבורם. את עיקר המאמץ צריך להשקיע ביצירת תוכן אטרקטיבי, מעניין, תורם ומשכנע.

בניית אסטרטגיית תוכן מתאימה, תיכנון ארכיטקטורת מידע נכונה, אינטראקציה מתגמלת וממשק משתמש ידידותי המלווים בעיצוב חזותי משובח הינם הבסיס ליצירת חוויית משתמש אשר תסייע באופן משמעותי בקידום האתר בתוצאות החיפוש בגוגל.

צור קשר